Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Axis
Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Axis
Każdy zmotoryzowany rodzic stanie prędzej niż później przed wyborem fotelika samochodowego dla dziecka. Nie da się kupić jednego, uniwersalnego modelu, który będzie służył od chwili narodzin do dwunastego roku życia. Jednak mamy obowiązek przewozić dzieci w fotelikach, od urodzenia do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu.

Rodzaje fotelików

W zależności od stopnia rozwoju malucha oraz jego masy i wzrostu możemy wybierać w kilku grupach fotelików. Podstawowym podziałem ze

    względu na wagę i wiek są poszczególne grupy:

  • Grupa 0+ , waga do 13 kg (od noworodka do 18 miesiąca życia)
  • Grupa 1 , waga od 9 do 18 kg ( wiek od 1 do 4 roku życia)
  • Grupa 2 – 3 , waga od 15 do 36 kg (wiek od 4 do 12 lat)

Fotelik wybieramy przede wszystkim biorąc pod uwagę to, ile nasze dziecko waży. Uwzględniając podstawowy podział na grupy, siedzisko wymienimy około 3 razy. Dzięki czemu zadbamy o bezpieczeństwo naszej pociechy co najmniej do 12 roku życia.

Siedziska samochodowe podzielone są na te skierowane dla niemowląt oraz dla większych dzieci. Dla noworodków produkowane są foteliki w formie kołyski, którą montuje się tyłem do kierunku jazdy. Umieścić je można zarówno na przednim jak i na tylnym siedzeniu. Z przodu mocujemy fotelik tylko w przypadku kiedy nie posiadamy poduszek powietrznych. Istnieją dwa rodzaje ich przypięcia do samochodowych siedzeń, albo za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa, albo do już przytwierdzonej bazy. Ważna jest szybkość i łatwość z jaką umieścimy go w samochodzie.

Materiał wykonania

Przy wyborze niemowlęcego fotelika musimy zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest skorupa. Powinna być trwała, by dobrze amortyzować uderzenia. Dokonując zakupu lepiej wybrać dość głęboki model, z masywnymi bokami. Niektóre wersje posiadają dodatkowy system zabezpieczeń – Safe Side, który chroni dziecko w przypadku bocznego zderzenia. Skorupa musi mieć także odpowiedni przepływ powietrza we wnętrzu fotelika. Dobrze, aby wybrany model posiadał dodatkową wkładkę, która złagodzi kąt siedzenia dziecka oraz wałek osłaniający główkę. Warto również sprawdzić szelki, które powinny być pięciopunktowe, spinane przez centralny zamek i w miarę łatwo dać się regulować na długości. Materiał z którego będą wykonane musi być wytrzymały, z miękkimi ochraniaczami przeciw obtarciom. Sam pałąk do podnoszenia fotelika powinien być solidny, z możliwością odchylania. Z kolei pokrowiec, przede wszystkim łatwy do ściągnięcia i wyprania, przy tym delikatny i przyjemny dla skóry dziecka. Dodatkowym wyposażeniem może być uchwyt z zabawkami, czy sygnalizator prawidłowego wpięcia fotelika.

Isofix

Dzieci szybko rosną i fotelik – kołyska długo nam nie posłuży, kiedy maluch osiągnie już odpowiednią wagę, należy fotel wymienić na większy. Wówczas nasza pociecha już przeważnie sama pewnie siedzi. Ten rodzaj siedziska montowany jest przodem do kierunku jazdy przy użyciu systemu Isofix lub 3 punktowego pasa bezpieczeństwa (zobacz też jak montować fotelik z isofixem). Metoda oparta na Isofixie służy do sztywnego łączenia siedziska lub jego bazy z ramą samochodu i jest uznana za najbezpieczniejszą. Fotelik musi być na tyle duży, aby malec mógł swobodnie ruszać rękoma i nogami. Wybierając konkretny model trzeba zwrócić uwagę na to jak łatwo i szybko można zmienić pozycję z siedzącej na wpółleżącą. Także na to czy szerokość siedziska jest wystarczająca, kiedy zimą wsadzimy tam dziecko ubrane w ciepły kombinezon czy kurtkę. Warto aby fotelik był wyposażony w regulowany zagłówek oraz system bezpieczeństwa Safe Side. Jego montaż powinien być łatwy i szybki w obsłudze. Najbezpieczniejsze zapięcie to pięciopunktowe, regulowane szelki, których dziecko samodzielnie nie rozepnie. Pasy muszą być na tyle komfortowe, aby nie obcierały malucha. Zwróćmy także uwagę, na podpórki do rąk, które oprócz wygody, powinny chronić dziecko od boków. Kolor tapicerki można wybrać dowolny, jednak tych w ciemniejszych kolorach nie trzeba aż tak często prać.

Musimy pamiętać o tym, iż niektóre modele fotelików mogą być montowane wyłącznie w takich samochodach, które posiadają zaczepy Isofix. Samo siedzisko nie powinno się kiwać ani przesuwać w aucie. Każdy fotelik musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa Państwowego Instytutu Motoryzacji w postaci nalepki z oznaczeniem aktualnej normy. Kiedy już wybierzemy odpowiedni model i kolor obicia trzeba koniecznie sprawdzić, jeszcze przed zakupem, jego wynik w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez ADAC lub AA Trust. Im więcej gwiazdek, tym większy poziom bezpieczeństwa zapewnia dany model fotelika. Wyniki tych testów są udostępnione w internecie na stronach organizacji które je przeprowadzają, ale także u producentów fotelików, którzy w przypadku wyniku 4 lub 5 gwiazdkowych, będą chcieli się tym faktem pochwalić. Można je znaleźć również na stronach specjalistycznych portali, zajmujących się dziecięcymi fotelikami.

Zobacz jak wybrać fotelik samochodowy

Poniżej krótki film opisujący to jak wybrać fotelik samochodowy dla swojego dziecka. Usłyszysz tutaj o testach zderzeniowych a także o tym co zrobić będą już w sklepie.

Ceny fotelików samochodowych

Aby zakupić fotelik samochodowy najlepiej udać się do sklepu. Kupno siedziska z drugiej ręki, na bazarze, czy na aukcjach internetowych jest ryzykowny, ponieważ może być ono złej jakości albo odzyskane po wypadku. Jest wiele firm produkujących foteliki samochodowe, nie należy sugerować się ceną. Lepiej samemu obejrzeć jakoś wykonania i do tego sprawdzić bezpieczeństwo danego modelu w internecie pod względem testów zderzeniowych. Za przyzwoity i bezpieczny fotelik trzeba zapłacić od 650 złotych w wzwyż. Producenci siedzisk samochodowych nie zalecają korzystać z nich dłużej niż 5 lat od daty produkcji. Materiały z których są wykonane starzeją się, a gwarancja na fotelik obejmuje tylko pierwszego nabywcę.

Dodaj opinię

Navigate